Gündem

DİTİB Süleymaniye Camii’ne çirkin saldırı

Kuzey Ren Vestfalya eyaleti Dormagen şehrinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Süleymaniye Camii’ne kimliği tespit edilen yabancı uyruklu bir kişi tarafından çirkin saldırı düzenlendi.

Dormagen DİTİB Süleymaniye Camii önüne gelen saldırgan “Türkleri Sevmiyorum” diyerek, araç lastiği yaktı.

Olayla ilgili açıklama yapan dernek başkanı Muhammet Çelik, Cuma sabahı saat 10:00 sıralarında caminin önüne gelen bir kişinin, Müslümanlara ve Türklere yönelik çirkin sözler sarf ederek, yanında getirdiği araç lastiklerini ateşe verdiğini ifade etti.

Cemaatten bir kişinin olayı fark eder etmez polisi aradığını ve olay yerine polis ekibinin intikal ettiğini söyleyen Çelik, “2012 yılında da camimizin duvarlarına gamalı haç çizilmiş ve çirkin yazılar yazılmıştı. Bugün yaşanılan olaydan da büyük üzüntü duyuyoruz. Yerel yönetimle iyi ilişkiler içerisinde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Şehrin bir parçasıyız. Bizatihi belediye başkanımızla görüştüm kendileri de üzüntülerini dile getirdiler. Bu ve benzer olayların bir daha yaşanmaması arzu ediyoruz” dedi.

İnşaatı devam eden camide maddi hasarın olmadığını ifade eden Çelik, belediye başkanı ile yaptığı görüşmede de polis devriyesinin artırılması yönünde taleplerini ilettiklerini söyledi.

Saldırganı etkisiz hale getiren polis, olayla ilgili soruşturma başlattı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu