EkonomiGenelGündemKültür SanatSiyasetYaşam Tarzı

YTB Kapıkule’de: Nerede Bir Vatandaşımız Varsa Oradayız

İzin dönemlerinde kara yolu ile Türkiye’ye gelen vatandaşlarımız YTB tarafından yurt içinde ve yurt dışındaki sınır kapılarında karşılanmaktadır. 2023 yılında Kurban Bayramına denk gelen izin dönemi başlangıcında vatandaşların karşılanmasında YTB personeli Kapıkule Sınır Kapısı’nda hazır bulunmaktadır.

Yurt dışında ikamet eden vatandaşlar ülkemize yoğun bir şekilde ziyaretlerini gerçekleştirmeye devam etmektedir. Seyahatlerde çoğunlukla havayolu tercih edilse de özellikle yaz aylarındaki izinlerde karayolu da tercih edilmektedir. İzin sezonu başlangıcının 2023 yılında Kurban Bayramına denk gelmesi memleket yolundaki yoğunluğu arttırmaktadır.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), her yaz sezonunda büyük çoğunluğu Avrupa’da yaşayan vatandaşların kara yolu ile Türkiye’ye gelişlerinde rahat ve huzurlu geçmesi için çalışmalar yürütye devam etmektedir. Bu amaçla vatandaşların yol boyunca karşılaşabileceği sorunlara anında çözüm bulabilmek adına YTB, WhatsApp hattı devreye almış ve güzergah boyunca ihtiyaç duyabileceği bilgileri temin edebilmesi için YTB Mobil uygulamasına “Memleket Yolu” modülü eklemiştir.

Türkiye’ye doğru yolculuğun en güzel anı olan sınır kapısına varışlarda 2023’de de YTB vatandaşları Kapıkule Sınır Kapısında karşılamaya devam etmektedir. Kurban Bayramında ara vermeden devam edecek karşılamalarda vatandaşlarla bayramlaşma da gerçekleştirilecektir.

YTB’nin memleket yolu çalışmaları dönüş yolunda da devam edecek olup Kapıkule Sınır Kapısında her yıl hazırladığı dinlenme ve oyun sahalarını içeren alan 2023 yılında dönüş tarihlerinde tekrar hizmete açılacaktır. Yaşadıkları ülkelere yolculuğa çıkan vatandaşların Kapıkule Sınır Kapısı’nda verecekleri molalarda ve yaşanması muhtemel yoğunluk durumlarında rahatça kullanabilecekleri alanlar oluşturulacaktır. Vatandaşlar için hazırlanan stantlarda çay, kahve ve su ikramı gerçekleştirilecek olup çocukların enerjilerini atması ve yetişkinlerin dinlenmesi için çeşitli alanlar kurulacaktır.

AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Zafer Sırakaya, yurt dışında yaşayan vatandaşların her birini gönüllü elçileri gördüklerini söyledi.

Sırakaya, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren ile Kapıkule Sınır Kapısı’nı ziyaret etti. Sırakaya, YTB standını da ziyaret ederek çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Ziyaretlerinde Sırakaya ve Eren’e AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal ve AK Parti İl Başkanı Belgin İba da eşlik etti.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren, ziyaret sonrası yaptığı sosyal medya paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Yurt dışındaki Türkler bu yıl da büyük bir hasret ve heyecanla ana vatan Türkiye’ye geliyor. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Zafer Sırakaya Başkanımız ile hem vatandaşlarımızı karşıladık hem de memlekete hoş geldiniz dedik. YTB yine nerede vatandaşımız varsa orada!
Karşılama ve uğurlama faaliyetlerimizle; hem yurt içinde hem sınır kapılarımızda hem de sınırlarımızın ötesinde (Sırbistan’da) #MemleketYolu’na düşen vatandaşlarımızın her türlü ihtiyaçlarında yanlarındayız.
YTB Memleket Yolu Whatsapp Danışma Hattı (+905302572599), YTB Memleket Yolu Uygulaması,  memleketyolu.ytb.gov.tr internet sitesi, YTB Edirne Ofisi ile yurt dışından gelen vatandaşlarımızın hizmetinde.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu