EkonomiGenelGündemKültür SanatSiyasetSporTeknolojiYaşam Tarzı

YTB, Türkiye’ye karayoluyla gidecek gurbetçilere alternatif rotaları paylaştı

Avrupa’da ikamet eden ve tatillerini Türkiye’de geçirmek isteyen bazı vatandaşlarımız havayolunu tercih etse de bazı vatandaşlarımız kendi araçları ile memlekete gelmeyi arzuluyor.

Vatandaşlarımızın seyahatlerini kolaylaştırmak adına alternatif rotaları sizlerle paylaşıyoruz.

İşte alternatif rotalar:

Sırbistan – Bulgaristan Rotası

Hollanda ve Almanya’dan çıkan vatandaşlarımız Avusturya, Slovenya, Hırvatistan (Zagreb), Sırbistan (Belgrad), Sırbistan (Niş) ve daha sonra da Bulgaristan’ın Sofya kenti üzerinden Türkiye’ye giriş yapmayı  tercih edebilir.

Bulgaristan rotasını tercih edecek yolcuların sırasıyla Sofya, Plovdiv (Filibe), Svilengrad ve Edirne Kapıkule sınır kapısı üzerinden İstanbul ya da Çanakkale istikametine göre bir yol belirlemesi tavsiye edilir.

Sırbistan-Yunanistan Rotası

Farklı bir rota olarak Sırbistan’ın Niş şehrinden sonra Makedonya ve Yunanistan güzergâhı takip edilebilir.

Eğer Makedonya ve Yunanistan rotası tercih edilirse yolun Bulgaristan rotasına göre ortalama 300 Km uzayacağı bilinmelidir.

Bu güzergâhı tercih edecekler için Yunanistan otoyolu üzerinde benzin istasyonu bulunmadığının bilgisini aktarmak isteriz. Benzin almak için civar köylere veya şehirlere girilmesi gerekmekte. Bu nedenle Yunanistan’a giriş yapılmadan önce benzin almanız tavsiye edilir.

Romanya Rotası

Rota 1: Borş – Giurgiu Sınır Kapısı

Borş Sınır Kapısı – Oradea – Cluj Napoca – Alba İulia – Sibiu – Rımnicu Vılcea – Piteşti – Bucureşti – Giurgiu Sınır Kapısı

Rota 2: Nadlac – Giurgiu Sınır Kapısı

Nadlac Sınır Kapısı – Arad – Timişoara – Reşita – Drobeta Turnu Severin – Filiaşi – Craiova – Carcal-Roşiori de Vede – Alexandria – Giurgiu Sınır Kapısı

Romanya’da otoyol tanımına uygun olarak sadece Bükreş – Piteşti, Ploieşti – Bükreş ve Bükreş – Köstence arasında otoyol bulunmaktadır. Macaristan – Romanya arasındaki Nadlac sınır kapısından başlayarak başkent Bükreş’e uzanacak A 1 otoyolu kısmen ulaşıma açılabilmiştir. Otoyolun Timişoara – Arad, Deva – Oraştie, Oraştie – Sibiu ve Lugoj çevre yolu ile Piteşti – Bükreş kesimleri kullanılabilmektedir. Yolun yeni inşa edilen Nadlac – Arad kısmı hizmete açılmıştır. Bununla birlikte, Macaristan sınır kapısındaki Nadlac’dan başkent Bükreş’e kesintisiz olarak uzanacak A1 otoyol projesinin tamamlanması için çalışmaların devam ettiği bilinmektedir. Macaristan – Romanya güzergâhını izleyerek yaz tatillerini geçirmek üzere ülkemize gitmek isteyebilecek vatandaşlarımızın yukarıda kayıtlı hususları da dikkate alarak yukarıdaki güzergâhları kullanmaları mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu